Woda dar życia

WODA TO ZDROWIE

Ile razy zapomniałaś zabrać ze sobą wodę na trening? Pewnie bardzo często i to jest duży błąd. Jestem sportowcem od 13 lat i zawsze zabieram wodę na trening i nie tylko. Człowiek składa się z głownie z wody, która stanowi 70% całego ciała.

Wysiłek fizyczny podnosi ciepłotę ciała, która powoduje wzrost przepływu krwi do skóry, która inicjuje pocenie się. Nawadnianie organizmu powinno się rozpocząć już przed  poczuciem pragnienia, gdyż odczuwanie go następuje z opóźnieniem. Woda w przeciwieństwie do soków czy słodkich napojów jest szybko wchłaniana, nie jest jednak dobra przy długotrwałym wysiłku, gdzie zachodzi potrzeba uzupełniania elektrolitów, po przez  picie napojów Izotonicznych.

Pamiętaj ze ilość wypitych płynów powinna równoważyć straty wody z potem. Zapotrzebowanie na płyny można obliczyć, przy założeniu, iż na 1kcal zapotrzebowania energetycznego powinien przypadać 1ml wody.

woda to dar

 

Jedna z klientek mi kiedyś zadała pytanie; -a  ile pić tej wody podczas treningów??

 

Wszystko zależy jakiego rodzaju ćwiczenia wykonujesz. Uzupełnianie wody podczas treningu to podstawa, ważne jest też, od Twojej kondycji,  i jak długo możesz wykonać swój trening. Oczywiście z mojego doświadczenia wiem, że najwięcej wody tracimy podczas treningów aerobowych, gdzie ilość wydzielanego potu to nawet do 4L. Również tracimy wodę podczas treningu siłowego,  ponad 2L. Dla mnie trening nóg jest bardzo dużym wysiłkiem i tracę dużo wody.

Pamiętaj, aby nie pic żadnych płynów gazowanych, przed treningiem czy po treningu. gdyż uwalniany dwutlenek węgla uciska przeponę i utrudnia wentylacje. Woda gazowana ma odczyn kwaśny co może zakwaszać organizm podczas wysiłku i obniżać wydolność. Osobiście nigdy nie pije żadnych napojów gazowanych, czuje się po nich bardzo ciężka i  nieustannie  bekam, co jest bardzo niemiłe.

 

Jak sama widzisz woda jest niezbędnym składnikiem do życia,  a jej różnorodność wynika z z niespotykanych właściwości.

WODA

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk